Zurück   Forum > Diğer Bölümlerimiz > Dini Bölüm

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 19.11.2012, 14:40   #1
cemilkurt

cemilkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
cemilkurt befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standart Insan bilgiye dayanarak konusmali.

ınsan bıldıgını dayanak olmadan sóylememeden konusmamalı. cok degerli okucu kardeslerim insan ya bilip konusmali yada ortaya bir delil koymali,kafadan su olur bu olur dememeli.kardeslerim,kanal ,a tv de yusuf tavasli diye bir hoca efendiyi dinledim,bir kardesimiz bir soru sordu,hocam hacca gidenlerin basindaki hocalarin haccilari oluyormu bizi bir aydinlat dedi.hoca efendi ortada hic bir dedil yokkan,hemen olur canim bende gittim dedi,ve konuyu bir delilsiz kapatti..aziz kardeslerim,ben acizane asagida bir kac konuya deginecegim,yorumunu sizlere birakacagim..söyle ki..ona bir yol bulabilenlerin (gúcü yetenlerin) beyti hac (ve ziyaret)etmesi allahin insanlar üzerinde bir hakkidir,kim küfrederse,süphesiz ki.allah alemlerden gani (mústagni)dir,,ali imran suresi..97..her kim beytullaha gidecek yol parasi bulup da hace yapmazsa,o kimsenin yahudi veya hiristiyan olarak ólmesinde bir beis yoktur.hadisi serif.herhangi bir kóle,on defa hacc yaptiktan sonra húrriyetine kavussa,islam haccini yapmasi gerekir buyurulmustur,hadisi serifdir..hacc,ile oruc,namaz arasindaki fark sudur ki; hacci yapmak icin mali kudret sarttir.köle ise maldan bir seye malik degildir.oruc ile namaz bóyle degildir.eger kóle üzerine hacc farz olsaydi,uzun zaman efendisinin hakki zayi olacagindan,kul hakki allah (C.C>)hakki üzerine takdim olunmustur,bir hadisde de herhangi bir cocuk on defa hacetikten sonra erginlik caginagirerse,islam haccini yapmasi gerekir buyurmustur.hac bir ibadetdir.ibadetlerin hepsi cocuk úzerinden kaldirilmis.hastayada hacc vacib degildir.zira hasta yolculuk mesakkatina katlanazmaz,.asil ihtiyacindan fazla hacca gidip gelinceye kadar kendisinin colugunun cocudunun nafakalari,kendi haline uygun vastasi ve yolda yapacagi masraflara karsilik parasi olana,yolda emiyet bulunmak sartiyla hacc farz kilinmistir....BIR NOT..aziz kardeslerim,bu yukaridaki yazdiklarimizla yola cikarsak,kafile basinda giden hoclar olsun kisiler olsun,eger betulmalin parasi ile hacca gitmisse o hacc nafiledir.ne zaman zengin olmussa o zaman hacc ona farz olur..aziz kardeslerim hic bir tarihde hic bir kimse beytulmalin parasi ile hacc yapmamistir,eger varsa beni uyarin,,bakin efendimiz dokuz sefer úmre yapmistir onuncu senede hacc yapmistir,sebebi neydi aceb,iste o zamanlar medineli múslúmanlarin durumlari iyi olmadigi icin yapmamistir,ve on sene sonra müslümanlarin durumu düzelmis ve hacc farizasini toplu olarak yapmislardir..HZ.ömer beytul malin isinde beytul malin lambasini kullanir kendi islerinde kendi lambasini kulanirmis.HZ.ómer ahirete gittigi zaman sorguya cekilmis ve oglu abullah sormus neden diyede halifeligim zamaninda,bir devenin yurali is yaramaz diye atmistim,,sayin yusuf tavasli,o fetvana bir aciklik getirirsen bizleri iyi aydinlatirsan memun oluruz,,seiiat diyorki kimsenin parasi ile hac olmaz.allah daha iyisini bilir.
cemilkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Lesezeichen

Etiketler
bilgiye, dayanarak, insan, konusmali

Seçenekler
Stil