Zurück   Forum > Diğer Bölümlerimiz > Dini Bölüm

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 16.09.2012, 09:35   #1
cemilkurt

cemilkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
cemilkurt befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standart Adak varmidir yokmudur.

cok degerli kardeslerim adak varmidir yokmudur olacak konumuz insallah,bazi kisiler adagin olmadigini sóylemektedir,BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM.ALLAH TEALA SÖYLE BUYURUYOR.ey meryem ye ic.gözún aydin olsun,insanlardan birini görecek olursan ben rahmana oruc adadim,bugün hicbir insanla konusmayacagim de.meryem suresi..ayet..26..(gelsinler de) kendileri icin bir takim faydalar görsünler ve allahin kendilerine rizik olarak verdigi hayvanlar üzerine belli gúnlerde allahin adini ansinlar.onlardan yeyin yoksula,fakirede yedirin...Sonra kirlerini gidersinler,adaklarini yerine getirsinler ve beyti,atiki tavaf etsinler..hac.suresi.28..29...adaklarini yerine getirsinler.burada adanan kurbanlarin bogazlanmasi kasdedilmistir..Ibrahim dedi ki;ben, rabbime gidiyorum,o bana yolunu gösterecektir..Ey rabbim bana iyilerden (itaatkar cocuklar) ihsan eyle.bizden ona uysal bir ogul müjdeledik.Yüce allah,dostu ibrahim aleyhisselamdan haber veriyor.allah onu kavmine karsi destekleyip de o,görmüs olduklari bunca büyük mücizelere ragmen onlarin imanindan ümit kestigi zaman hicret ederek aralarindan cikip onlardan ayrilmis ve sóyle demisti; ben rabbime gidiyorum,o bana yolunu göstercektir.sonra dua etmisti;EY rabbim bana iyilerden ( itaatkar cocuklar) ihsan eyle.yani HZ.ibrahim,ayrilmis oldugu kavmi ve asretinin yerine,allah a itaat edecek cocuklar ( yani bir nesil)istemisti.bizde ona uysal bir ogul müjdeledik.bu cocuk (HZ.ismail dir.o HZ.ibrahimin müjdelenmis ilk cocuktur......iste böyle;kim,allahin yasaklarina saygi gösterirse,o,rabbinin yaninda kendisi icin daha hayirlidir.size okunup aciklananlar disindaki hayvanlar sizin icin helal kilinmistir.artik o pis putlardan ve yalan sózden kacinin,....NOT.aziz kardeslerim dinimiz islamda adak vardir kimki allaha bir sey adarsa veya söz verirse mutlaka onu yerine getirmesi gerekir.burda kurban hakkinda bir kac konu vardir,adak kitap sunnet ve kiyas.simdi bunlara baktigimiz zaman,adak yapayi sóyle siraliya biliriz..kitaba göre farz,imami azama göre vacib.imami safiye göre sünnet,burada efendimizinde hadisleride vardir,bizler eger kitaba gore uyarsak farz oluyor,imammi azamin meshebine uyarsak vacib oluyor,safiye gore amel edersek sunnet oluyor,burada taktir insanlarin,efendimizin bir hadisinde,bir erkek cocuk icin iki akika kurbani kesin emri var kiz icinde bir tane emri vardir,onun icin insanlar bir seye allah icin bir söz verdimi bu adak oluyor yerine getirmesi gerekiyor.allah daha iyisini bilir..
cemilkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Lesezeichen

Etiketler
adak, varmidir, yokmudur

Seçenekler
Stil